Kwintesencja elegancji. Drewniane kuchnie w stylu Hampton

07.10.2020

Olbrzymią popularnością cieszą się obecnie kuchnie urządzone w stylu Hampton. Zachwycają połączeniem szyku i elegancji, dając równocześnie wiele możliwości aranżacji w dużych pomieszczeniach kuchennych. Meble kuchenne w takim stylu dla swoich klientów wykonuje firma Stolzen z Elbląga.

 

Meble kuchenne Hampton

Swoją nazwę zawdzięcza nadmorskim miejscowościom Southampton i East Hampton położonym na Long Island. Tam właśnie bogaci Amerykanie budowali swoje letnie rezydencje. Luksusowy styl, jaki panował w ich miejskich apartamentach, nie pasował do wystroju wnętrz domów położonych na wybrzeżu.

Dlatego narodził się nowy trend, który był kompromisem pomiędzy eleganckimi, wysmakowanymi wnętrzami a klimatem nadmorskiego wybrzeża. Znalazł szybko swoich zwolenników zarówno w Ameryce, jak i Europie.

Stolzen wykonuje meble w stylu Hampton

Ten styl dotarł także do Polski, gdzie znalazł uznanie wśród posiadaczy dużych przestrzeni mieszkalnych.

– Styl początkowo wykorzystywany w wakacyjnych rezydencjach nowojorskich milionerów, z czasem rozprzestrzenił się poza ich obszar przez domy pozostałych Amerykanów, Europejczyków i w końcu Polaków – mówi Agnieszka Adamek-Zemke, manager firmy Stolzen – producenta znanych na świecie doskonałej jakości drewnianych frontów meblowych i mebli kuchennych. – Tworząc taką przestrzeń w naszych domach mamy możliwość zaprezentowania jasnych, drewnianych frontów zazwyczaj bez widocznej struktury drewna czyli wykonanych z olchy.

Wnętrza urządzone w stylu Hampton są bardzo przytulne,  jednocześnie niezwykle szykowne i eleganckie. Ten styl to niebanalne połączenie wakacyjnego klimatu i niewymuszonej elegancji.

Kolorystyka mebli w głównej mierze czerpie z nadmorskich krajobrazów. Dominującą rolę wiodą tutaj odcienie bieli, pastelowe beże i błękit. Obecne są również odcienie szarości i srebra. Kontrastem dla pastelowych barw są brązy i granat.

Kolory mają nawiązywać do ciepłego lata nad brzegiem oceanu pośród świeżej morskiej bryzy, i są jednym z elementów tworzących klimat tych wnętrz. Uzupełnieniem kolorystyki są meble oraz podłoga, wykonane z drewna w naturalnych odcieniach.

Kuchnia w stylu Hampton – czyli jaka?

Kuchnia w stylu Hampton jest otwarta i wraz z jadalnią i kuchnią tworzy jedną wspólną przestrzeń. Są to pomieszczenia niezwykle przestronne, tak by zmieściła się w nich jak największa liczba osób. Dodatkowo wszystko utrzymane jest w jasnej kolorystyce, z mnóstwem naturalnego światła, dzięki czemu kuchnia oddaje charakterystyczny nadmorski styl.

Biel jest dominującym kolorem w kuchniach Hampton. Białe są tutaj szafki, marmurowe blaty kuchenne, jak również ramy okienne. Kolor ten idealnie odbija światło, dzięki czemu kuchnie te są niezwykle jasne. Ciemna drewniana podłoga idealnie kontrastuje z białymi szafkami kuchennymi i stołkami barowymi. Drewno w pełni oddaje nadmorski klimat.

Alternatywą dla białych mebli kuchennych są niebieskie, zielone lub szare szafki. Ich kolor oddaje bowiem barwy oceanu.

W stylu Hampton na blacie kuchennym niezaprzeczalnie musi znaleźć się marmur. Pasuje on ze względu na swoje ponadczasowe, klasyczne cechy. Natomiast otwarte półki i przeszklone kredensy to elementy charakterystyczne tego stylu w kuchni.

To również idealny sposób na wyeksponowanie kuchennych skarbów: starych butelek i zabytkowych wag. Wyplatane wiklinowe kosze, pudełka pomogą utrzymać porządek i stylowo przechowywać akcesoria.

W nadmorskim stylu musi być wyspa kuchenna

Bardzo często wyróżnikiem tego stylu w kuchni jest zastosowanie wyspy kuchennej. Ta nierzadko, w odróżnieniu do białych frontów mebli, malowana jest na inny kolor, np. niebieski, granatowy czy szary. Od strony salonu stawiane są przy niej hokery wykonane z drewna, metalu czy rattanu. Natomiast nad jej blatem, wykonanym przeważnie z kamienia lub drewna, wieszane są lampy o dekoracyjnym szklanym czy metalowym kloszu.