Dlaczego drewno w kuchni jest zawsze „na topie”?

06.10.2020

Drewno nigdy nie wyszło z mody jeżeli chodzi o aranżację wnętrz mieszkalnych. Ten naturalny materiał dekoracyjny świetnie sprawdza się praktycznie w każdej postaci – jako element zabudowy meblowej w salonach, ozdobne schody czy właśnie w kuchni, gdzie punktem głównym tego pomieszczenia mogą być efektownie wykonane fronty drewniane.

 

Ponadczasowy styl Eko w kuchni

Styl Eko świętuje swoje chwile triumfu wśród projektantów i architektów wnętrz. Kolorystycznie obecnie zachwycają nas najbardziej barwy ziemi – zieleń, wszelkiego rodzaju odcienie szarości i beżu. W zabudowie meblowej zaś niepodzielnie króluje drewno, kamienne elementy wykończeniowe oraz dekory nawiązujące stylistycznie do tych naturalnych, surowych materiałów. Do tego przy obecnych możliwościach technologicznych drewno można swobodnie łączyć z innymi materiałami oraz bawić się stylami projektując wnętrza.

Decydując się więc na nową kuchnię, warto postawić na to co nigdy nie wyjdzie z mody i zawsze będzie ponadczasowe – czyli na elementy drewna i kamienia, które teraz można efektownie łączyć z innymi materiałami. Wybierając meble kuchenne w całości wykonane z drewna pamiętajmy, że ten naturalny materiał może być również urzekającym elementem ozdobnym, który nada odpowiedniego charakteru całemu wnętrzu.

Zabudowa meblowa kuchni to inwestycja na lata

Przyglądając się kuchennym przestrzeniom warto pamiętać, że kuchnie, podobnie jak łazienki, są specyficznymi wnętrzami. Zazwyczaj nie ma tu miejsca na radykalne sezonowe zmiany, na które często decydujemy się w przypadku salonów czy sypialni. Wybór zabudowy kuchennej to na ogół inwestycja na długie lata.

Jeżeli więc naszym celem jest ponadczasowy wystrój kuchni, postawmy na meble z elementami drewna w zabudowie, które nigdy z mody nie wyjdzie. Eleganckie witryny, subtelne uchwyty szuflad i fronty ozdobione frezami, zawsze wpasują się w aktualne trendy. Co więcej, taka estetyka pasuje zarówno do wnętrz prowansalskich, angielskich, jak i skandynawskich zaaranżowanych na sielską nutę. Dzięki temu można też z łatwością zmienić stylistykę wnętrza – wystarczy tylko zadbać o odpowiednie dodatki.

Drewno w kuchni zawsze jest „na topie”

Drewniane akcenty od lat nie schodzą z listy najbardziej pożądanych dodatków do zabudowy meblowej w kuchni. Obojętnie czy są to blaty, fronty meblowe czy panele podłogowe – w kuchniach drewno zawsze znajdzie swoje odpowiednie miejsce.  Czasem są to surowe elementy pełne słojów i sęków, innym razem gładkie, fornirowane płaszczyzny, czy też malowane rozmaitymi farbami kuchnie z widocznym usłojeniem lub gładkoporowe.

Drewno w kuchni jest wręcz niesamowicie efektownym wykończeniem. Dodaje przestrzeni domowego ciepła i przytulności, przez co przełamuje – zwłaszcza w minimalistycznych aranżacjach – chłodny, surowy styl.

Powinniśmy też pamiętać, że do drewna pasuje właściwie wszystko – począwszy od cegły, poprzez połyskujące płytki, na betonie architektonicznym kończąc.

Drewno w kuchni jest dodatkiem uniwersalnym

Do przeszłości odchodzi również trend wskazujący, że fronty drewniane kojarzą się dobrze tylko z klasycznymi i staromodnymi kuchniami.

Obecnie ten wytworny surowiec, najlepiej występujący w swojej naturalnej, nawet surowej postaci, jest wszechobecny w każdym stylu, zarówno we wnętrzach dużych domów jak i w niewielkich mieszkaniach. Powrót do drewna jest w tym momencie bardzo silnym trendem stylistycznym.

– Odważne połączenia różnych struktur i materiałów z drewnem to już standard. Wszystkie najbardziej znane obecnie style projektowania jak nowojorski, francuski, hampton czy glamour opierają w większości na elementach drewnianych, rozróżniają je jedynie kształty, kolory i rodzaje drewna – komentuje Agnieszka Adamek-Zemke, manager firmy STOLZEN z Elbląga, specjalizującej się w produkcji doskonałej jakości drewnianych frontów meblowych oraz mebli kuchennych.

Drewno triumfalnie powraca do naszych wnętrz mieszkalnych i mebli również za sprawą coraz bardziej zawansowanej technologii, która pozwala łączyć ten naturalny surowiec w rozmaite konwencje z innymi materiałami i kreować nowe wzory w oparciu właśnie o drewno.

– Kiedyś możliwości produkcyjne były bardziej ograniczone jeśli chodzi o wzory frontów drewnianych – teraz bardzo ewoluowała pomysłowość producentów oraz rozwój maszyn tworzących przeróżne formy – dodaje Agnieszka Adamek-Zemke. –  Dlatego jesteśmy w stanie wyprodukować z drewna fronty oraz odpowiednie elementy dekoracyjne do każdego stylu w domu. Tu naszym i naszych klientów ograniczeniem będzie tylko wyobraźnia.

W produkowanych przez firmę STOLZEN meblach kuchennych drewno jest eksponowane zarówno w stylu nowoczesnym – wykorzystując proste, surowe formy, jak i rustykalnym czy francuskim, gdzie jest możliwość zastosowania przeróżnych wzorów malowanych frontów, różnorodnych dodatków, przeważnie w jasnych odcieniach szarości, bieli czy beżu.